29. "Вишњићеви дани" - Четврти програмски дан
Objavljeno utorak, 08 novembar 2022 09:03 |
- Detalji
7. новембар 2022. године
У 10:30 часова делегација "Просвјете" са представницима Градске управе, прадставницима ЈУ ОШ "Петар Кочић" из Броца су положили вијенце на споменик Филипу Вишњићу у Међашима. Историјски час о Филипу Вишњићу је одржао је Тихомир Несторовић, након чега су пригодне стихове рецитовали ученици ЈУ ОШ "Петар Кочић" Бродац - подручне школе у Међашима.
Културно умјетнички програм Савеза слијепих Републике Српске одржан је у Народној библиотеци „Филип Вишњић” у 13.00 часова. Чланови Савеза слијепих и слабовидих особа, у склопу програма „Вишњићеви дани“, презентовали су поетско-музички програм и промовисали књигу „Песме старог Јапана“ аутора Милоша Црњанског. У програму учествовали су, поред чланова Савеза слијепих и слабовидих, и ученици специјалне школе „Будућност“ из Дервенте, као и представници ЈУ Специјална библиотека за слијепа и слабовида лица Републике Српске.
Изложба "Папир говори - папирни новац Србије и Југославије од 1887 - 1996" је отворена у 17,30 часова у Народној библиотеци "Филип Вишњић" аутора археолога кустоса Небојше Димитријевића, која је по први пут представљена изван територије Републике Србије. Небојша Димитријевић, директор Народног музеја у Лесковцу и аутор изложбе, рекао је да је ова изложба, изложба која говори о новцу на један други начин, не само кроз његову монетарну вредност, већ кроз спознају да мотиви на новцу осликавају друштвене и естетичке вредности у једној држави.
Одмах након отварања изложбе промовисана је књига "Дневник ратног хирурга" Миодрага Лазића. Ова књига један је од најаутентичнијих докумената и свједочења о грађанском рату у БиХ и страдању српског народа за слободу, рекао је на представљању књиге универзитетски професор из Ниша Горан Максимовић. Прича о дешавањима у ратној болници у српском дијелу Сарајева показује праву природу рата, гдје су Срби читав рат провели у окружењу, бомбардовани, без струје, воде, гаса и свега што је било неопходно за рад болнице, изложени свакодневном гранатирању, али је и у таквим условима урађено 3.500 најтежих операција и спасен огроман број живота, истакао је Максимовић. Он је навео да је књига потврда Лазићеве дубоке оданости српском народу и приказ овог истинског патриоте и родољуба. Максимовић, који је аутор предговора у новом издању књиге коју је први пут објавила Новинска агенција Републике Српске Срна 1996. године, каже да она, осим литератног значаја, има и документарно-историјску вриједност. Миодраг Лазић, познати српски хирург из Ниша, преминуо је 14. априла 2020. године у 65. години од вируса корона. Учесници промоције су сваком посјетиоцу поклонили књигу, поклоњено је преко стотину примјерака.
Свечана академија одржана је у Центру за културу са почетком у 19.30 часова. У име Његовог Преосвештенства, епископа зворничко-тузланског господина Фотија присутнима се обратио и благословио овогодишње "Вишњићеве дане" протођакон Бојан Чечар. Присутнима се обратио и Градоначелник, г-дин Љубиша Петровић и проф. др Дејан Антић (Ниш). Бесједу посвећену Филипу Вишњићу говорио је проф. др Миливоје Млађеновић. У програму су наступили: мјешовити хор СПД „Србадија” и дјечији хор „Србадија”, диригент доц. др Јелена Тракиловић, глумци Градског позоришта "Семберија", ученици Гимназије "Филип Вишњић". Сценарио за свечану академију припремила је Валентина Видаковић, професор српског језика и књижевности. Програм свечане академије водила је Милица Марић. За сценографију свечане академије је била задужена Јелена Пантић, секретар Градског одбора СПКД "Просвјета" Бијељина.
Погледајте галерију фотографија ОВДЈЕ.